Balatonszemesi Nyitnikék Óvoda és Mini Bölcsőde
Balatonszemes, Szabadság u. 54.
HÁZIREND
1.
Általános
információk az óvodáról: 1.1
Az óvoda neve,
címe, telefonszámai és e-mail címe:
Balatonszemesi Nyitnikék Óvoda
Balatonszemes
Telefonszámok: 84/ 360-126 fax
Szabadság utca 54. 84/ 560-034 8636 E-mail: nikekovi@t-online.hu Honlap: www.b-szemesnikekovi.hu 1.2
Az óvoda vezetőjének neve: Szentiványi János Istvánné fogadóóra: hétfőn délelőtt 7-12 óra között, szerdán délután 13-15 óra között, valamint előre egyeztetett időpontban. telefon:30/2406995 2.
A felvétel
eljárásrendje Az óvodai felvétel, átvétel jelentkezés alapján történik. Az óvodába a gyermek harmadik életévének betöltése után vehető fel. Felvehető akkor is, ha a felvételtől számított fél év múlva betölti a harmadik életévét (2,5 éves), és minden 3 év feletti gyermeket felvettek az óvodába. A szülő gyermeke óvodai felvételét, átvételét bármikor kérheti. Az újonnan jelentkező gyermekek fogadása az óvodai nevelési évben folyamatosan történik. Felvételi körzet: elsősorban Balatonszemesen, Balatonőszödön, és Somogytúr településen lakó és dolgozó szülők gyermekeit vesszük fel, de szabad férőhely esetén más körzetből is fogadunk gyermekeket. A felvételről, átvételről az óvodavezető dönt. Felvételre jelentkezés: minden év májusának 3. hetében az óvodában kell jelentkezni. A jelentkezés időpontjáról a szülők tájékoztatást kapnak- - az óvoda és a település honlapján, - a települési újságban, - a települések hirdető tábláin, - az óvoda hirdető tábláján. Az óvodába felvett gyermekek csoportba való beosztásáról a szülők és az óvodapedagógusok véleményének kikérése mellett az óvodavezető dönt. A gyermekek csoportba sorolása június15-ig történik (életkor és fejlettség figyelembe vételével), és ezután hirdető táblán helyezzük el a csoportok névsorát. Az új gyermekek fogadása szeptember 1-től folyamatosan történik. Aki később kezdi az óvodát, azt legkésőbb április 30-ig szoktatjuk be az óvodai életbe, hogy képes legyen már az összevont nyári csoport élethez alkalmazkodni. A szülő (ha igényli) részt vesz szükséges ideig a beszoktatásban.
3.
A nevelési év
rendje: A nevelési év: szeptember 1-től augusztus 31-ig tart. A nyári zárás időpontja: augusztus hónapban 2 hét (felújítás esetén 4 hét). A szülőket február 15-ig és 1 hónappal előttetájékoztatjuk az időpontról. Nevelés nélküli munkanapok felhasználásának
elve: évente max. 5 nap-
nevelőtestületi értekezletek alkalmával. A napi nyitva tartás: hétfőtől péntekig 6,30- 17,00 óra között. A reggeli és délutáni ügyelet rendje: 6,30 – 7,00 és 16,30 - 17,00 összevont csoportban, a mindenkori kiscsoport termében. A gyerekek érkezésének távozásának rendje(ajánlás): nagycsoportos gyerekek: 8,00 óráig. kis- és középsős gyerekek: 8,30 óráig. mindhárom csoportban mozgásos napon 8,00 óráig délutáni pihenés alól felmentett gyerekek: 12,30 órától. délutáni foglalkozást igénybe vevő gyerekek: 15,30 –tól.
4.
Az óvoda hetirendje
és naprendje: A hetirend kialakítás szempontjai:
- a hetirend a folyamatosságot, rendszerességet segíti elő a
csoportokban, a gyermekek életének
észrevétlen
A napirend kialakítás szempontjai:
- a gyermekek számára a nyugodt, kiszámítható óvodai élet biztosítása.
Lehetővé teszi egészséges fejlődésükhöz
A napirendben rugalmasan alakul a tevékenységek időkerete. A csoportok
napirendje az öltözőben a faliújságon
6,30- 9,30 Gyülekezés,
párhuzamos tevékenységek: szabad játék,
szabadon választott tevékenységek, óvónő
9,30- 10,15
Párhuzamos tevékenységek: szabad játék, szabadon választott
tevékenységek, óvónő által
10,15-11,30
Párhuzamos tevékenységek: séta, szabad és mozgásos játék szabadban, mindennapos 12,30- 14,40 Felkészülés pihenéshez, mese, altatózene, pihenés 14,40- 15,30 Folyamatos felkelés, uzsonna
15,30- 17,00 Párhuzamos
tevékenységek: szabad játék, szabadon választott
tevékenységek, tehetséggondozó
Ingyenes szolgáltatások és megvalósításának rendje:
-
a gyermekek számára (középső- és
nagycsoportban) érdeklődési körüknek megfelelően tehetséggondozó - a foglalkozásokat az óvoda óvodapedagógusai, valamint az általános iskola testnevelő tanára tartják.
-
a BTM-s és SNI-s gyerekek számára
biztosítjuk a fejlődésükhöz szükséges foglalkozásokat- fejlesztő
-
a gyógytestnevelés, tartásjavító
torna során a rászoruló gyermekek számára szakemberek szervezik a
- a gyermekek számára az óvodai foglalkozások idején kívül,
legkorábban 16 órától, az óvodai élet
zavarása nélkül - a térítési díjak befizetése, elszámolása a szülők és a vállalkozó közti megegyezés, szerződés tárgya.
5.1 Gyermeki jogok A gyermeki jogok érvényesülése érdekében az alábbi elvet követjük:
cselekedeteinkben mindenekelőtt a gyermek mindenek felett álló
érdekének kell érvényesülni. A Knt. 46.§(2-4) alapján
-
a
gyermeknek joga, hogy a nevelési intézményben biztonságban és
egészséges környezetben neveljék, óvodai
-
képességeinek, érdeklődésének, adottságainak megfelelő
nevelésben részesüljön
Kérjük, hogy: - a gyermekek ruházata legyen praktikus, kényelmes és tiszta; -
az óvoda ünnepein, közös
rendezvényeken az óvodához tartozást szimbolizáló pólót viseljék a
gyerekek, melyet az - az átöltözéshez tartalék ruhát (évszaknak megfelelően) és a jellel ellátott váltócipőt, amely elsősorban egészséges legyen; -
legyen a gyermeknek jellel
ellátott tornaruhája, cipője, zoknija és babzsákja, melyet külön
tornazsákban tart. A szülők kísérjék Felhívjuk a
figyelmet arra, hogy: -
ékszerek, drága ruhák, otthoni
játékok csak a szülők felelőssége mellett és az óvónők
egyetértésével hozhatók be az óvodába; -
étkezések rendje:
tízórai:
9,00
– 9,30
ebéd:
11,40 – 12,30 uzsonna: 14,50 – 15,20
- évzáró ünnepélyen név szerint dícséretben részesítjük, említjük, - szimbólumok segítségével- mosolyarc, nyomda, matrica, érem, oklevél, - tárgyi jutalom-labda, csokoládé, gyümölcs, gyümölcslé. A Köznevelési törvény 72.§ (1-5) tartalmazzák azokat a szabályokat, amelyek alapján célunk:
Az óvodánkba járó gyerekeket arra neveljük, hogy tanulják meg
tisztelni a felnőtteket, szeressék
és fogadják el pajtásaik Ezen törekvésünk sikerének érdekében kérjük, hogy otthon is ezeket az alapelveket erősítsék gyermekeikben. Annak érdekében, hogy a gyermekeket a nekik legmegfelelőbb módszer szerint neveljük, szükség van igazi együttműködésre, nyitottságra és őszinteségre. A gyermekükkel kapcsolatban információt csak saját óvónőitől vagy az óvodavezetőtől kérjenek. Komolyabb probléma, konfliktus, ellentét esetén mindenképpen keressék fel az óvónőt, illetve az óvoda vezetőjét, és velük közösen próbálják megoldani a konkrét helyzetet.
A szülőknek lehetőségük van rá –és igényeljük is-, hogy az
óvodában folyó pedagógiai munka kialakításában a megfelelő
* családlátogatások,
*
játékdélutánok,
nyílt napok, közös
kirándulások,
ÜNNEPÉLYEINK: * apák napja – november 2. felében, * anyák napja- május 1. vasárnapja előtti, vagy az azt követő héten * évzáró ünnepély- június 1. szombatján.
Az óvónők a gyermek fejlődését folyamatosan nyomon
követik és írásban rögzítik.
Fejlődéséről a szülőt tájékoztatják,
elsősorban fogadó órán. Ha a gyermeket nevelő óvodapedagógusok
a gyermek iskolába
A gyermekek értékelésének szempontjai,
rendje: a.) A gyermekek személyiségfejlődésének, viselkedésének értékelését az óvónők folyamatosan a Pedagógiai Programunknak megfelelően a fejlesztés tartalmában található feladatok és a fejlődés várható jellemzőinek figyelembevételével végzik.
b.)
A nevelőmunkát havonta,
negyedévente, félévente és év végén értékelik az óvónők. A
tanulást egy-egy téma lezárásakor,
c.)
A megfigyelési lapra az alábbi
szempontok alapján történik az értékelés: - milyen gyorsan lép kapcsolatba az óvónővel,gyerekekkel, - a játékeszközök lekötik-e, - mi vigasztalja meg. > beszédképesség és beszédfejlettség szintje- nyelvi fejlettség mutatói, > szociális fejlettség- kapcsolatteremtés felnőttekkel, társakkal, > beilleszkedése a tevékenységbe, feladat megértése, feladattartása, érzelmi élete, > szociális érettség- önállóság, feladatvégzés, munkatempó, válasz a tevékenységek akadályozására,
> értelmi fejlettség- tárgyak csoportosításának
mutatói, időbeli relációk felismerésének mutatói, figyelem
jellemzői, motoros > mozgásfejlettség, testséma, finom-motorikus koordináció fejlettsége, > téri tájékozódás, térbeli mozgás fejlettsége, > magasság, testsúly. A gyermekbalesetek megelőzése minden dolgozó kötelessége. Ennek érdekében az óvodapedagógusok ismertetik a gyermekekkel az egészségük és testi épségük védelmére vonatkozó előírásokat. Szabályok, amelyeket a gyermekeknek az óvodában tartózkodás során be kell tartaniuk- a gyermekekkel az egészségük és testi épségük védelmére vonatkozó szabályokat, a tilos és az elvárható magatartásformát leginkább játékba ágyazva és szituációhoz kötötten tudatosítjuk. Lényegesnek tartjuk a példaadást és a magyarázatot, hogy mit miért kell, vagy nem szabad. A játékban figyelmeztetjük a gyermekeket önmaguk és társaik védelmére, és arra, hogy a bútorokat, játékokat rendeltetésszerűen használják. Az udvari játék és séta is jó lehetőséget nyújt a helyes magatartásforma kialakítására. Mivel az udvari játék több szabadságot kínál a gyermeknek, ezért nő a veszélyforrások száma is. Meg kell tanulniuk a csúszdát, hintát, mászókát, homokozó eszközöket, kerékpárokat, szánkókat helyesen használni. A séták alatt a biztonságos közlekedés szabályaival ismertetjük meg a gyerekeket. A tanulás eszközeinek helyes használatával ismerkednek meg a gyerekek, a tapasztalt balesetvédelmi szabályokat képről vagy szóban átismétlik. Például – olló, tű, hegyes szerszámok használata, testnevelés alkalmával az eszközök használata, futás, ugrások balesetveszélyei; az időjárás hatásaira való helyes reagálás, kerti szerszámok használata, járművön utazás szabályai, állatokkal való viselkedés, étkezés közben az eszközök helyes használata, stb. Az esetlegesen felmerülő, váratlan balesetveszélyekre is minden esetben felhívjuk a figyelmüket. Az óvoda kapuját a gyermekek kint tartózkodása alatt biztonsági okokból zárva tartjuk. Kivétel 6,30-tól 9,00 óráig, illetve 15,30-tól zárásig. Kérjük, hogy ezalatt az időszak alatt a szülők fokozottan figyeljenek a kapu közelében lévő gyermekekre. A baleset kivizsgálásában részt vesz: az óvodavezető, a balesetvédelmi felelős és az óvodaszék szülői tagozatának képviselője. Óvodánk orvosa: Dr. Merényi Éva gyermekorvos. Tel: 84/560 082 Óvodánk fogorvosa: Dr.Sarinay György fogorvos Tel.: 84/560 040 Védőnő: Schmal Kinga. Tel: 84/560 083 Az óvodába felvett gyermekek csak indokolt esetben hiányozhatnak az óvodából. Ha a gyermek óvodai foglalkozásról távol marad, mulasztását igazolnia kell: - a távolmaradást előzetesen kérheti a szülő az óvodavezetőtől- pl. a szülő szabadsága, stb. idején. -
igazolhatja a szülő a 3 napot nem meghaladó hiányzást az
óvodában beszerezhető nyomtatványon,
melyen megjelöli a hiányzás Megszűnik
az óvodai elhelyezés, ha a gyermek 8 napnál többet hiányzik
igazolatlanul, és az óvodavezető kétszeri
felszólítására Ha a gyermek tanköteles korú és igazolatlanul hiányzik, az óvodavezető értesíti az Önkormányzat Jegyzőjét, aki megteszi a szükséges intézkedést. A
beteg gyermek az orvos
által meghatározott időszakban nem látogathatja az óvodát. Azt, hogy a gyermek ismét
egészséges, és látogathatja az óvodát, orvosnak kell
igazolnia. Az igazolásnak
tartalmaznia kell a betegség miatt bekövetkezett távollét pontos időtartamát is. Fertőző betegség esetén bejelentési kötelezettsége van a szülőnek az óvoda felé. Még lábadozó gyerek bevétele az óvodába a többi gyerek egészségének megőrzése érdekében nem lehetséges. Lázzal járó hányás, hasmenés után csak orvosi igazolással fogadjuk be a gyerekeket. Gyógyszert csak kifejezetten orvosi szakvéleményben leírtak alapján adunk be a gyereknek- allergia, asztma, stb….
- Balatonszemes Önkormányzatának Képviselőtestülete a szociális igazgatásról és ellátásról szóló módosított 1993. évi III: tv. 115.§ (1) bekezdésében, valamint a gyermekvédelemről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI tv. 147.§ (1) bekezdésének a. pontjában foglalt felhatalmazás alapján határozza meg az étkezésért fizetendő intézményi térítési díjakat és az ebből adható kedvezményeket és mentességeket. - Gyermekétkeztetés esetén kedvezmények:
a)
három és
többgyermekes családoknál illetve
tartósan beteg, vagy fogyatékos gyermek nevelése esetén gyermekenként
az b) Ingyenes ellátásban kell részesíteni a jogosultat, ha a térítési díjra kötelezett jövedelemmel nem rendelkezik.
c.) Rendszeres
gyermekvédelmi kedvezményre jogosultság esetén a térítési díj 100%- a. d.)
Az önkormányzat a gyermek rászorultsága alapján további
–gyermekenkénti kedvezményt
állapíthat meg különösen akkor, Óvodáztatási
támogatásra jogosultság feltétele: a gyermek halmozottan
hátrányos helyzetű státuszának fennállása. A
támogatás igénylésére vonatkozó kérelmet a szülő lakcíme szerint
illetékes önkormányzat hivatalánál nyújthatja be. Bővebb
felvilágosítás miatt kérjük keressék meg az óvoda
gyermekvédelmi-felelős pedagógusát! 9.
Az óvodai
elhelyezés megszűnése és a beiskolázás rendje: 9.1 Az
óvodai elhelyezés megszűnése, és annak dokumentációs rendje: Megszűnik az óvodai elhelyezés – ha a gyermeket másik óvoda átvette, az átvétel napján; - a jegyző a szülő kérelmére engedélyt adott a gyermek óvodából történő kimaradására, - a gyermeket felvették az iskolába, a nevelési év utolsó napján, - ha az intézmény jogutód nélkül megszűnik. Minden esetben
írásos dokumentumok tartalmazzák a megszűnés okát, pontos idejét. Nem szüntethető meg az óvodai elhelyezés- - ha a gyermeket gyámhatósági intézkedésre vették fel az óvodába, - ha tanköteles korú, - vagy hátrányos helyzetű. Ha tudomásunkra jut, hogy valamely szülő nem íratta be a gyermekét az óvodába, jelezzük a Jegyzőnek, aki megteszi a szükséges intézkedést. Az iskolába lépés előtt minden gyermek fejlettségéről írásos értékelést adunk. Fogadó órán a szakvélemény átvétele előtt minden szülő tájékoztatást kap a gyermek fejlettségéről szóban az óvónőktől, megtekintheti a gyermekről készült naplóbejegyzéseket, fejlesztési anyagokat, mérőlapokat, értékeléseket. A szülők aláírásukkal igazolják, hogy megismerték a dokumentumokat. Ha úgy látjuk, hogy a gyermek nem érte el az
iskolába lépéshez szükséges fejlettségi szintet, a szülővel való
egyeztetés után az Egységes Pedagógiai Szakszolgálat vizsgálatát
kérjük. A szakvélemény ismeretében javasoljuk a szülőnek, hogy
gyermeke kezdje meg tanulmányait az iskolában, vagy még egy évig
vegyen részt óvodai nevelésben, esetleg további vizsgálatot
kérjünk a megfelelő szakszolgálattól. 10. A fakultatív hitoktatás idejének, helyének meghatározása: Abban az esetben, ha a szülők igénylik, lehetővé tesszük a délutáni órákban a gyerekek fakultatív hitoktatásban való részvételét. A Köznevelési törvény értelmében biztosítjuk a jelentkezés lehetőségét, a helyet, és igény szerint eszközöket hozzá. 11. Egyéb szabályok: * A gyerekek nagyobb csoportjának
meghatározása: óvodánkban az egy csoportba, ugyanahhoz a
két óvónőhöz járó * Hiányzás bejelentése
és az étkezés lemondása: a hiányzás előtt vagy
első napján az óvodában személyesen vagy telefonon, a * A dohányzás az
óvoda egész területén TILOS! * A hirdető tábla és a
csoportok előtti faliújságok közleményeit,
valamint a tájékoztató kiírásokat
folyamatosan kísérje |